БИБЛИОНЕТ 2017.

Информационо-комуникационе технологије и иновативни сервиси у библиотекама

Библионет  је научни и стручни скуп која већ десет година са успехом промовише библиотечко-информациону делатност у Србији. Он на једном месту окупља директоре готово свих јавних библиотека и најеминентније српске библиотекаре. На Библионету се, кроз бројне програме, разговоре и презентације, размењују искуства и приказују примери добре праксе. Скуп снажно и директно доприноси развоју научно-истраживачког, стручног и практичног рада у библиотечко-информационој делатности у Србији. Библионет се реализује под окриљем Заједнице матичних библиотека Србије, асоцијације која окупља све матичне библиотеке у Србији.

Број библиотечких сервиса заснованих на ИКТ у непрекидном је порасту. Све је више библиотека чије услуге обухватају: електронске читаонице, makerspace едукативне лабораторије, са различитим дигиталним алатима (3Д штампачи, роботи…); media lab просторе за стварање аудио и видео садржаја; различите онлајн услуге (образовни курсеви, видео игре и веб сајтови, е-магазини, сервис Питај библитекара...) и др.

Ове године биће одржан 14-16. септембра 2017. у Библиотеци града Београда, Кнез Михаилова 56, Београд.

Основна идеја овогодишњег Библионета је да се:
– подвуче значај повезаности библиотека и ИКТ,
– прикажу стремљења и праксе библиотека развијених земаља,
– представе иновативни сервиси српских библиотека засновани на ИКТ,
– представе различити видови библиотечког пословања засновани на ИКТ,
– утврде потребе и могућности за имплементацију ИТК у рад српских библиотека.