ЉУБОВИЈА - Духовне свечаности Азбуковице

У препуном холу СО Љубовија синоћном изложбом*Породичне и колективне светковине*-примери трансформације обичаја у вањевском крају и суседним подринским областима, отворене су духовне свечаности Азбуковице 2017. године. Изложбу је отворила етнолог Гордана Пајић из Народног музеја Ваљево.У оквиру изложбе посетиоци су имали прилику и да погледају документарни филм *Видимо се за молитву*.Обраћајући се присутнима г. Пајић је истакла да се оваквим темама и изложбама даје важан допринос у очувању нематеријалног културног наслеђа ваљевског и азбуковачког краја и дела Подриња, посебно имајући у виду да се обичаји-заветине,сеоске славе, и паљење петровданских лила, део идентитета српског народа које због својих особености у наредном периоду треба уписати и Национални регистар нематеријалног културног наслеђа.
У поздравном говору директорка библиотеке “Милован Глишић” Маријана Петаковић, истакла је да су овогодишње духовне свечаности по програму и концепцији базирани на обележавању два велика јубилеја 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног и педесетогодишњици архијерејске службе владике шабачког господина Лаврентија.Библиотека се и ове године потрудила да публика ужива у богатом садржају духовних свечаности, истакла је г. Петаковић и прогласила их отвореним.