КРАЉЕВО - Лудак, љубавник и песник од маште

Краљевачка библиотека започела је издавачку годину објављивањем збирке песама - Лудак - Чарлса Симића, америчког песника српског порекла, рођеног 1938. године у Београду. Симићеве стихове са енглеског превела је Марија Бергам Пеликани која своје слово о овој књизи започиње тврдњом Шекспировог Тезеја (Сан летње ноћи) да су лудак, љубавник и песник од маште сатворени...

Чарлс Симић свакако је један од најзначајнијих песника данашњице. За свој књижевни рад добио је низ угледних награда и признања: награду Макартурове фондације, Пулицерову награду, Награду ''Едгар Алан По'', ''Збигњев Херберт'', Награду Америчке академије, Награду ''Волас Стивенс''... Објавио је на десетине песничких и есејистичких књига. На енглески језик превео је песме Васка Попе, Ивана В. Лалића, Љубомира Симовића, Новице Тадића, Радмиле Лазић...као и три антологије савременог српског песништва.
И ове године Народна библиотека ''Стефан Првовеначни'' објавиће у својој едицији ''Повеља'' петнаестак књига савремених домаћих песника, књига есеја и преведене поезије.