ЧАЈЕТИНА - Звук лампаша

ЗВУК ЛАМПАША је изложба библиотеке у Чајетини. Као аутор изложбе и каталога потписује се Катарина Мићу-новић Доганџић, кустос Народног музеја Ужице, а највећу заслугу за ову интересантну изложбу има Драган Јовичић, колекционар. Радио апарати са електронски вакумским цевима - лампама, отуда и назив Лампаши, појавили су се почетком ХХ века. Средином века из употребе их транзисторски пријемници. Код нас лампаши су одолевали до почетка седме деценије прошлог века, да би данас постали колекционарски примерци и музејски предмети. На изложби се нашло 24 апарата лампаша. Најстарији апарат Космај 49, произведен је 1949 у Београду у фабрици Никола Тесла, а најмлађи Симфонија Е 70, 1970. ЕИ Ниш 1970.године. Драган Јовичић, колекционар је сваки апарат репарирао и довео у стање да ради, свира.